KRZESIMIR DĘBSKI
- kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Po studiach, jako lider i jazzowego zespołu ,,String Connection'' koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie.
Jest laureatem I nagrody Swiatowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St.Wyspiańskiego (1985).
W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł ,,Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku'' w ankietach magazynu ,,Jazz Forum''. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma ,,Down Beat''.
Zdobył równiez wiele nagrod w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Konsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych.

Od 1986 roku Krzesimir Dębski ograniczył działalność koncertową, poświecając się głównie poważnej tworczości kompozytorskiej.Twórczość ta jest próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad pięćdziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych m. in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 9 koncertow instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lcia Festiwalu ,,Poznańska Wiosna Muzyczna'', i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci.
Krzesimir Dębski jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Wspólczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego.

Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował muzykę do 58 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, Stara Baśń, a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych (Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na wspólnej).
Muzyka do filmu ,,Young Magican'' została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award’88, a w USA film Andrzeja Maleszki -,, Maszyna Zmian''
z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award’98.
W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii ,,Kompozytor Roku'' oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej -,,Philip Award'' za muzykę do filmu ,,Ogniem i Mieczem''. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji otrzymał nagrodę za muzykę do filmu ,,W Pustyni i w Puszczy''.

Ostatnio podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Jose Cura.

Dodadkowe informacje: www.kdebski.pl


 

Artyści Si Music :