Anna Jurksztowicz
  jest piosenkarką której  kariera wokalna rozpoczęła się w wieku szkolnym w Szczecinie w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był stypendysta Oliviera Messiena,       prof. Henryk Boskar.
Uczyła się śpiewu klasycznego w Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie (prof. Halina Paterak), porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop.
W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady.
W latach 1980-83 była solistką jazzowej grupy wokalnej Music Market specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals, a w latach 1983-1985 współpracowała z poznańskim zespołem Spirituals and Gospel Singers. Z tymi zespołami dokonała nagrań dla archiwum PR, koncertowała w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Szwecji i Rosji.

Po raz pierwszy solo wystąpiła na KFPP w Opolu w 1985 r. zdobywając I nagrodę  w konkursie Premier za "Diamentowy kolczyk", a także Nagrodę im. Karola Musioła.
W latach póżniejszych wielokrotnie na tym festiwalu zdobywała nagrody i wyróżnienia za interpretację takich znanych piosenek jak "Stan pogody", "Będzie tak jak jest", "Muszelko ratuj" czy "Ja samba".
Reprezentowała polską piosenkę  na międzynarodowych festiwalach w  Sopocie (Polska,1985); Dreżnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmala
( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 );  Siracusa (Włochy 1991 ); Istanbule (Turcja 1991) i w Kairze ( Egipt 1995).
Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: "Kingsajz"; "VIP"; "Czułość i kłamstwa"; "Matki, żony i kochanki"; "Na dobre i na złe"; "Więzy krwi", " Ranczo".

Od wielu lat  występuje także z programami rozrywkowymi dla dzieci.
Nagrała piosenki do filmów, takich jak: "W pustyni i w puszczy"; "Puchatkowego Nowego Roku";  "Prosiaczek i Przyjaciele", "Kubuś i Hefalumpy".

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt.: "Modern Classics from Poland" jej firma wydawnicza "Si Music" (www.simusic.pl)  promuje twórczość kompozytorską Krzesimira Dębskiego.

Wybrana dyskografia:

  1. Dziękuję, nie tańczę; Tonpress, 1986
  2. Gdy śliczna Panna; Poljazz, 1987
  3. Kochaj mnie zwyczajnie; Bravo, 1992
  4. Złote Przeboje; M&M, 1994
  5. Sery i inne numery; JaMajkaMusic, 1999
  6. Złota kolekcja; Pomaton EMI, 2001
  7. Prosiaczek i Przyjaciele; Walt Disney Records, 2003
  8. Kubuś i Hefalumpy; Walt Disney Records, 2005

 

Fotografie: Marek Straszewski / PANI

Kliknij tutaj aby pobrać notę biograficzną

Proszę kliknąć na zdjęcie, aby pobrać zdjęcie w większej rozdzielczości:

 

Artyści Si Music :